Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakość powietrza w Skierniewicach. Co zrobić, aby nam się lepiej oddychało?

Katarzyna Michałowska
Pixabay
Jakość powietrza determinuje długość życia mieszkańców naszej planety. Polska wciąż jest jednym z krajów najbardziej zanieczyszczających powietrze, którym oddychamy. Z roku na rok wraz z nadejściem zimowych miesięcy wraca temat smogu. Jak zanieczyszczone jest powietrze w Skierniewicach i co robimy, by poprawić jego stan?

Zanieczyszczenie powietrza następuje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych m.in. tlenków siarki, tlenków azotu, substancji stałych, czyli pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Natomiast smog powstaje w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami, w których skład wchodzą właśnie te substancje.

W naszej strefie klimatycznej wyróżniamy tzw. smog londyński, czyli taki, który występuje w miesiącach od listopada do stycznia.

Jakość powietrza w Skierniewicach

W Skierniewicach występuje tylko jedna stacja pomiarowa - przy ul. Konopnickiej 5. Mierzone jest na niej tzw. tło zanieczyszczeń, czyli zawartość gazów lub pyłów w zanieczyszczonym powietrzu określana jako wartość średnia odniesiona do roku.

W tym roku największe stężenia zanieczyszczeń odnotowywane były w lutym, marcu i styczniu, czyli w sezonie zimowym. W następnych miesiącach, wraz z nadejściem wiosny, stężenia pyłów zmalały. W październiku, w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego, nastąpiło pogorszenie się jakości powietrza atmosferycznego.

W 2017 roku Skierniewice były jednym z miast, na obszarze którego przekroczona została roczna wartość poziomu dopuszczalnego PM2,5 oraz dobowa wartość poziomu dopuszczalnego pyłu PM10, a także poziom docelowy benzo(a)pirenu.

Na terenie miasta funkcjonuje centralna kotłownia miejska eksploatowana przez Energetykę Cieplną Sp. z o.o. Zaopatruje w ciepło większą część miasta i jej emisja zanieczyszczeń nie powoduje przekroczeń poziomów dopuszczalnych. Najgorszą sytuację można zaobserwować w pobliżu domków jednorodzinnych opalanych węglem kamiennym, czyli np. w centrum miasta i na Zadębiu.

- Przechodząc wieczorem przez ulicę Willową zakrywam twarz szalikiem. Myślę o kupieniu maski, żeby nie wdychać tego dymu i smogu - mówi pani Karolina. - W lato jest tutaj naprawdę miło, ale w zimę nie ma czym oddychać.

Takie odczucia ma wielu mieszkańców Skierniewic.

Zwarta zabudowa uniemożliwia duże rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, co ma duży wpływ na jakość powietrza w sezonie grzewczym. Niestety, miasto nie jest w stanie dokładnie sprawdzić, jaki opał stosują mieszkańcy. W domach spalany jest często węgiel kiepskiej jakości. Problemem są także przestarzałe piece, które nie mają zainstalowanych urządzeń odpylających. W takich piecach mieszkańcy często palą odpady domowe, gdyż nie stać ich na kupno kilku ton węgla, żeby zapewnić sobie ciepło w zimę.

Poza tym jesteśmy także narażeni na emisję zanieczyszczeń występujących wzdłuż dróg o dużym natężeniu, czyli przebiegających przez nasze miasto dróg wojewódzkich (707, 705) i krajowej (70). Zanieczyszczenia generuje transport prywatny i publiczny. Jest to tak zwana emisja liniowa, która powstaje w wyniku spalania paliw, ścierania się nawierzchni dróg oraz opon. Poza tym podczas dużego natężenia ruchu występuje unoszenie pyłów z dróg.

Na terenie miasta znajdują się także obiekty przemysłowe. Nie jest to jednak duża emisja i ma mały wpływ na jakość powietrza w Skierniewicach. Wpływ na jakość powietrza mają zanieczyszczenia napływające z okolicznych terenów.

Wpływ smogu na zdrowie

Smog przyczynia się często do znacznego pogorszenia stanu naszego zdrowia. W wyniku badań stwierdzono, że nawet 15 proc. wszystkich epizodów astmy można przypisać zanieczyszczeniu powietrza, a Światowa Organizacja Zdrowia w 2013 roku zaliczyła pyły do kancerogenów. Łatwo przenikają do płuc, a pyły o małej średnicy mogą dostać się z pęcherzyków płucnych do krwi.

Wytwarzane podczas niecałkowitego spalania drewno czy odpady wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo(a)piren) jest kumulowany w organizmie i może wywołać raka.

Najbardziej zagrożone osoby niekorzystnym działaniem pyłów zawieszonych to pacjenci już chorujący na chorobę wieńcową, osoby starsze (powyżej 65. roku życia), kobiety w ciąży, osoby otyłe, osoby chorujące na cukrzycę i przewlekle choroby układu oddechowego oraz osoby palące tytoń.

Sposoby na ograniczenie emisji zanieczyszczeń

Aby ograniczyć emisję liniową należy nadal rozwijać budowę ścieżek rowerowych, stawiać nowe stojaki na rowery oraz wypromować transport miejski jako lepszą alternatywę dla samochodu osobowego. Z każdym rokiem w Polsce rejestrowana jest coraz większa ilość aut. Widzimy to często szukając miejsc parkingowych po dotarciu do naszego celu. Czasami lepiej wyjść na spacer czy wybrać się na przejażdżkę rowerem. Każdy, kto nie ma swojego jednośladu może skorzystać z jego miejskiego odpowiednika.

Pamiętajmy jednak, że należy obserwować prognozę pogody i upewniać się, że nie będzie tego dnia smogu. Jeśli jakość powietrza będzie zła, lepiej nie wychodzić z domu w trosce o własne zdrowie.

Jeśli chodzi o zanieczyszczenia pochodzące z domowych palenisk, sytuacja przedstawia się gorzej. Walka z niską emisją trwa, ale idzie, niestety, w powolnym tempie.

Urząd Miasta w Skierniewicach pragnie ograniczyć tzw. niską emisję poprzez likwidację starych kotłów. Organizuje kolejne edycje Programu Ograniczenia Niskiej Emisji realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.Z naborem chętnych nie ma problemu. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie do 50 procent kosztów inwestycji.

Ważnym elementem walki z zanieczyszczeniami jest odpowiednia termomodernizacja budynków oraz inwestowanie w odnawialne źródła energii. np. pomp ciepła, energii wiatru lub odpowiedniego wykorzystywania biomasy.

Skierniewice są miastem, w którym smog występuje i na razie nie przewidywane są żadne zmiany. Oczywiście, Urząd Miasta stara się uzyskać dofinansowanie na kolejne programy mające zagwarantować ograniczenie emisji zanieczyszczeń, ale nadal jest to tylko kropla w morzu potrzeb. (cdn.)

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto