Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łodzianin Jan Kurzawski zbadał plastyczność mózgu. Kolejny sukces naukowy absolwenta Politechniki Łódzkiej

mach
Grupa naukowców z Janem Kurzawskim, 30-latkiem pochodzącym z Łodzi, skupiła się nad zjawiskiem plastyczności mózgu, czyli jego zdolnościom do zmian.
Grupa naukowców z Janem Kurzawskim, 30-latkiem pochodzącym z Łodzi, skupiła się nad zjawiskiem plastyczności mózgu, czyli jego zdolnościom do zmian. Archiwum Jana Kurzawskiego
Kolejne odkrycie zespołu naukowców Uniwersytetu w Pizie z Janem Kurzawskim w składzie. Absolwent Politechniki Łódzkiej, pracujący obecnie we Włoszech, brał udział w badaniach nad tzw. plastycznością mózgu. Okazuje się, że występuje ona, nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych, co otwiera nowe możliwości w leczeniu chorób układu wzrokowego.

O wynikach badań swoich naukowców, opublikowanych w czasopiśmie „eLife”, Uniwersytet w Pizie poinformował na początku grudnia.

Grupa naukowców z Janem Kurzawskim, 30-latkiem pochodzącym z Łodzi, skupiła się nad zjawiskiem plastyczności mózgu, czyli jego zdolnościom do zmian. Wiadomo, że te zdolności są większe w dzieciństwie, gdy intensywnie rozwijamy mózg, ale teraz okazało się, że pewien „zapas plastyczności” tego organu posiadają także dorośli – i to w obszarach wzrokowych uważanych dotąd za mało „plastyczne”.

Naukowcy Uniwersytetu w Pizie dowiedli tego prosząc kilku ochotników o zgodę na zabandażowanie jednego z oczu przez dwie godziny.

Zachowania oczu badanych były monitorowane za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego – przed i po zabandażowaniu. Naukowcy zaobserwowali znaczący wzrost aktywności mózgu w obszarze odpowiedzialnym za zabandażowane oko.

Na łamach „eLife” wagę odkrycia wyjaśniała Maria Con­cetta Morrone, reprezentująca 6-osobową grupę, m.in. z Janem Kurzawskim i Paolą Bindą w składzie. Jak tłumaczyła, zastosowanie opatrunku jednoocznego na zdrowe oko jest obecnie głównym podejściem terapeutycznym w leczeniu niedowidzenia lub zespołu leniwego oka, czyli z łaciny amblyopii. Terapia ta jest raczej uważana za możliwą tylko u dzieci, a wydaje się nieskuteczna u dorosłych.

Ale uzyskane wyniki – jak podkreśla Maria Concetta Mor­ro­ne – otwierają nowe perspektywy dla zrozumienia i leczenia tego stanu, gdy zasłonięcie chorego oka na jakiś czas może pomóc w jego rehabilitacji. Mówiąc bardziej ogólnie: eksperyment może pomóc w opracowaniu nowych strategii, które wykorzystują potencjał plastyczności mózgu u dorosłych w leczeniu oraz rehabilitacji chorób układu wzrokowego.

Jan Kurzawski w 2011 r., jako student Politechniki Łódzkiej, wyjechał na Erasmusa do norweskiego miasta Bergen. Tam zainteresował się rezonansem magnetycznym.

Wyjazd był początkiem przygody, która przyniosła łodzianinowi udział w grupie badawczej działającej przy Uniwersytecie w Pizie.
O jej poprzednim osiągnięciu pisaliśmy przed rokiem: naukowcy ogłosili w 2017 r. umiejscowienie nowego obszaru mózgu – to prostriata, odpowiedzialna za tzw. widzenie peryferyjne. Jeśli widzenie peryferyjne jest zakłócone, może to oznaczać przesłankę do wystąpienia choroby Alzheimera.

Czytaj także: łodzianin odkrył nowy obszar w mózgu. Wcześniej wyjechał na Erasmusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto