Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka. W nowym basenie jest już woda [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Basen w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej
Basen w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej Grzegorz Gałasiński
„Olimpijski” basen w Zatoce Sportu, czyli w potężnej inwestycji Politechniki Łódzkiej, jest już wypełniony wodą. Otwarcie po wakacjach.

Główna atrakcja Zatoki Sportu Politechniki Łódzkiej, czyli basen o długości 50 metrów, a więc rozmiarów „olimpijskich”, jest gotowy na przyjęcie pierwszych pływaków. W kwietniu zaczęło się wypełnianie go wodą, a w maju, gdy budowlańcy upewnili się, że niecka nie przecieka, wodę ogrzano do docelowej temperatury 26 stopni Celsjusza.

- Kilka dni temu z basenu skorzystała pierwsza pływaczka: było to podczas kręcenia spotu promocyjnego - zdradza Adam Janeta z Politechniki Łódzkiej.

Pozostali miłośnicy pływania będą musieli poczekać na skorzystanie z Zatoki Sportu do nowego roku akademickiego - jego początek ma być również inauguracją potężnego obiektu.

Od października duża część zajęć wychowania fizycznego przeniesie się do Zatoki Sportu, a fakt, że budowa jest finansowana w części przez władze Łodzi, gwarantuje lekcje na obiekcie także dla dzieci z niektórych łódzkich szkół.

Do politechniki zgłaszają się masowo także prywatne szkoły pływania i firmy zainteresowane wynajmowaniem torów obiektu.

Na Anilanie powstaną trzy nowe baseny [WIZUALIZACJE]

Cennik wstępów rekreacyjnych dla osób prywatnych jeszcze nie jest znany.

Latem budowlańcy m.in. zamontują ruchome dno przy drugiej z niecek. To basen do głębokości 5 metrów, nad którym jest już gotowa wielopoziomowa wieża do skoków. Ruchome dno przyda się, jeśli skoków akurat nie będzie, a obsługujący obiekt postanowią spłycić głęboką nieckę Zatoki Sportu, aby szybko zamienić ją w kolejny basen rekreacyjny.

Takich basenów Zatoka może mieć aż 3, ponieważ pływalnia „olimpijska” jest już wyposażona w ruchomy pomost, który dzieli największą z niecek na pół.

Na teren budowy ciągle wjeżdżają ciężarówki z meblami do biur obiektu czy wyposażeniem przebieralni. Robotnicy montują pomarańczowe krzesełka na widowni nad basenami, a nad krótszym bokiem „olimpijskiego” jest już zawieszony ogromny telebim - m.in. do prezentacji wyników z zawodów.

Budowlańcom pozostały jeszcze prace nad ścianką wspinaczkową - w części, w której znajdą się także siłownie oraz sale do aerobiku i sportów walki.

Zwiedzanie Zatoki Sportu ma być dla senatorów Politechniki Łódzkiej oraz ich gości jedną z atrakcji obchodów 72. rocznicy urodzin tej uczelni, które odbędą się w środę.

Tymczasem politechnika ogłosiła już przetargi na wynajem lokalu gastronomicznego, handlowego lub usługowego. W tym pierwszym przypadku oferent powinien zapewniać odwiedzającym śniadania, obiady (mięsne i jarskie) oraz przekąski, zaś stołówka musi być czynna w godzinach 7-21 (w niedzielę w godz. 9-20). Można przypuszczać, że będą to pory pracy całego obiektu. Pojawiły się także pierwsze oferty dla kandydatów na pracowników Zatoki Sportu. Politechnika szuka obecnie wykwalifikowanego robotnika, odpowiedzialnego m.in. za przeglądy i bieżące naprawy, 4 kasjerów oraz 3 specjalistów z zakresu obsługi klienta. Z czasem ofert ma być więcej.

Ciepło dzięki geotermii?

Budowa w rejonie zbiegu al. Politechniki z ul. Wróblewskiego) trwa od ponad 2 lat, choć plany inwestycji powstały dużo wcześniej. Największą atrakcją Zatoki Sportu będzie pływalnia „olimpijska” o wymiarach 50 na 25 metrów z dziesięcioma torami oraz basen o głębokości 5 metrów i bokach 30 na 25 m.

Zatoka Sportu to także m.in. treningowy basen

z przeciwprądem dla potrzeb treningu pływaków oraz rehabilitacji, ścianka wspinaczkowa, siłownie oraz sale do aerobiku, sportów walki, tenisa stołowego i squasha.

Koszt inwestycji to ok. 130 mln zł. Współfinansowana jest ona przez Politechnikę Łódzką, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Łodzi.

Firma Veolia Energia Łódź została partnerem uczelni przy budowie geotermii. Z systemu ma korzystać Zatoka Sportu, i nie tylko ona. Partnerzy starają się o środki na próbny odwiert (ok. 20 mln zł). Miałby głębokość ok. 2800 m., a pozyskiwana z niego woda temperaturę ok. 80 stopni. Na razie obiekt ogrzewany jest z sieci miejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto