Europejskie Forum Przyszłości to nie tylko debaty

Materiał informacyjny Europejskiego Forum Przyszłości
Udostępnij:

Organizatorzy pierwszej edycji Europejskiego Forum Przyszłości, które w dniach 6-8 października odbędzie się na Stadionie Śląskim postawili na szereg debat i rozmów eksperckich, ale w programie EFP przewidziano także szereg innych wydarzeń i atrakcji. Rejestracja na całość trwa na stronie www.efp-silesia.pl

Jednym z głównych wydarzeń Europejskiego Forum Przyszłości będzie InSilesia – Investment SFR Award Competition, czyli bezpłatny konkurs skierowany do startupów oraz przedsiębiorstw z sektora MŚP, wdrażających innowacyjne rozwiązania (produkty, usługi, procesy), mogące znaleźć zastosowanie w regionach wdrażających procesy transformacji gospodarczej, a także regionach postindustrialnych chcących rozwijać i tworzyć cyfrowe społeczeństwa.

Konkurs dla start-upów przy wsparciu Doliny Krzemowej

Współorganizatorem konkursu jest Plug and Play – akcelerator z Doliny Krzemowej, zrzeszający młode technologiczne firmy, światowe korporacje i inwestorów oraz łączący najlepsze technologiczne startupy z największymi światowymi korporacjami. Pula nagród w konkursie to aż 150 tys. zł. Co istotne, projekt ma charakter międzynarodowy i ma pomóc w transferze technologii na Śląsk, a także internacjonalizacji śląskich technologii na świecie. Finałowa sesja konkursu połączona z jego rozstrzygnięciem oraz galą wręczenia nagród odbędzie się drugiego dnia Forum – 7 października.

Uroczysta Gala i koncert, w którym hologram zastąpi dyrygenta

Zwieńczeniem pierwszego dnia Europejskiego Forum Przyszłości będzie Gala Marszałka Województwa Śląskiego, Jakuba Chełstowskiego, która odbędzie się w Filharmonii Śląskiej. Podczas gali odbędzie się koncert, podczas którego dyrygenta zastąpi… hologram! Realizacja tego nowatorskiego wydarzenia będzie możliwa dzięki nowoczesnemu ekranowi mgłowemu, w który wyposażona jest sala koncertowa Filharmonii.

Ekran mgłowy to polski wynalazek, który pozwala na wyświetlanie obrazów na bardzo cienkiej warstwie powietrza o zwiększonej wilgotności. Niemal niewidoczna powierzchnia, na której pojawiają się hologramy sprawia, że elementy projekcji stają się integralną częścią tego, co jednocześnie dzieje się na estradzie na żywo – tłumaczy Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej.

Turniej debat oksfordzkich, czyli głos dla młodych

Szansę na zaznaczenie swojej obecności podczas Europejskiego Forum Przyszłości zyska również młodzież, a wszystko za sprawą planowanego Turnieju Debat Oksfordzkich pt. „Młode Orły”. Jednym z głównych organizatorów tego projektu jest Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego, a jego podstawowym celem - stworzenie przestrzeni dialogu dla młodych osób z województwa śląskiego podczas trzydniowego wydarzenia na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Organizatorzy liczą, że poprzez udział w debacie młodzież z regionu zwiększy swojej zainteresowanie problemami świata współczesnego. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni uczniowie szkół średnich z województwa śląskiego. Przypomnijmy, że debata ma charakter turnieju dwufazowego ocenianego przez Lożę Ekspertów i rządzi się swoistymi prawami i regułami.

Ważne jubileusze podczas Europejskiego Forum Przyszłości

EFT to również doskonała okazja do świętowania swojej działalności. Na Forum swoje jubileusze obchodzić będą Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Koleje Śląskie. Pierwszy z partnerów świętuje w tym roku 25-lecie i już myśli o dalszym rozwoju.

Nasze doświadczenie w transformacji przemysłowej i współpracy z sektorem automotive jest niebagatelne. Wspieramy rozwój nowoczesnych technologii, wyznaczamy nowe trendy, czego przykładem może być własny akcelerator biznesowy Kssenon. Dodatkowo, wciąż pozyskujemy nowe obszary inwestycyjne; dzięki współpracy z Suez Canal Economic Zone powstaje obecnie Polski Park Przemysłowy w Ain Sokhna w Egipcie – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Kolejny jubilatem są Koleje Śląskie, które podczas Forum będą świętowały swoje dwudziestolecie. W 2001 roku spółka ruszała z jedną linią i 17 pociągami. Codziennie, w rozkładzie jazdy wyjeżdżały 64 składy. Obecnie, każdego dnia na 15 liniach wyjeżdżają 63 pociągi – aż 515 składów w rozkładzie jazdy.

O tym, jak długą drogę pokonaliśmy najlepiej świadczą liczby. W pierwszym roku działalności przewieźliśmy 1,8 mln pasażerów, a w przed-pandemicznym 2019 roku 20,4 mln. Kapitał zakładowy spółki wzrósł w tym czasie z 15 mln zł do 140 mln zł – wylicza Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich. Obecnie po słabszym okresie pandemii, transport publiczny odbudowuje zaufanie swoich klientów, a spółka dostrzega znaczący powrót pasażerów, szczególnie po rozpoczęciu roku szkolnego.

Narodowa Drużyna Esportu

Jeśli mowa o przyszłości, to na Stadionie Śląskim nie mogło zabraknąć miejsca także dla e-sportu. Obecnie trwają zapisy do turnieju kwalifikacyjnego, który ma wyłonić Narodową Drużynę Esportu (NDE), reprezentującą Polskę na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Izraelu (IESF). W ramach EFP odbędzie się faza finałowa. Zwycięzcy obu turniejów kwalifikacyjnych zmierzą się z reprezentantami NDE z poprzednich lat. Zwycięzca I tury zagra przeciwko kadrowiczowi IESF 2019, a II tury z IESF 2020. Wygrani tych pojedynków rozegrają pomiędzy sobą mecz o to, kto dołączy do kadry NDE i wyjedzie na globalny czempionat do Izraela. Przypomnijmy, że NDE to projekt zainicjowany w kwietniu 2019 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – jedna z pierwszych, oficjalnych e-sportowych drużyn narodowych w Europie, stanowiąca odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez samych graczy.

Szeroką listę atrakcji dla gości Forum uzupełnia zwiedzanie Parku Śląskiego z perspektywy Kolei Linowej Elki oraz możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Stadionu Śląskiego.

Szczegółowe informacje o Europejskim Forum Przyszłości, w tym program wydarzenia, znajdują się na oficjalnej stronie pod adresem: https://efp-silesia.pl/o-efp/.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Europejskie Forum Przyszłości to nie tylko debaty - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie