Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Dzień Kobiet nie tylko kwiatek. Z okazji 8 marca łódzki oddział NFZ zaprasza na spotkania dotyczące zdrowia kobiet oraz… mężczyzn

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Dzień Kobiet może być okazją nie tylko do otrzymywania kwiatów ale też do zadbania o kobiece zdrowie - przekonuje łódzki oddział NFZ
Dzień Kobiet może być okazją nie tylko do otrzymywania kwiatów ale też do zadbania o kobiece zdrowie - przekonuje łódzki oddział NFZ 123RF
Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet łódzki oddział NFZ proponuje paniom (i ich partnerom) by zadbali o siebie i swoje zdrowie. Zachęca do regularnych badań kontrolnych i organizuje wydarzenia profilaktyczne między innymi w Łodzi, Łęczycy i Skierniewicach.

8 marca przypada Dzień Kobiet. Z tej okazji łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina mieszkankom regionu, by zadbały o swoje zdrowie. Dla ułatwienia i zachęty organizuje cykl spotkań profilaktycznych– Tydzień Zdrowia Kobiet i Mężczyzn.

- Zdrowa kobieta może wszystko, dlatego wszystkie kobiety będziemy namawiać do profilaktyki i proponować badania i pomiary w naszym kiosku profilaktycznym - zachęca Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.

Spotkania w Sali Obsługi Klienta łódzkiego NFZ

Tydzień Zdrowia Kobiet i Mężczyzn w łódzkim NFZ rozpocznie się w najbliższy poniedziałek (4 marca) i potrwa do kolejnego poniedziałku (11 marca).

Najwięcej wydarzeń odbędzie się w Sali Obsługi Klienta Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (ul. Targowa 35). Wszystkie spotkania są bezpłatne i nie wymagają zapisów. Już w najbliższy poniedziałek (4 marca) w godz. 14-17 podczas inauguracji tygodnia będzie można spotkać się z członkiniami Łódzkiego Klubu Amazonka i studentami z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA i dowiedzieć się wszystkiego na temat profilaktyki raka endometrium i raka szyjki macicy oraz szczepieniom przeciw HPV. Na Sali obsługi stanął nowy kiosk profilaktyczny, z nowymi funkcjonalnościami, będzie np. składu ciała w nowym kiosku profilaktycznym. Analiza składu ciała mierzy wskaźniki tkanki tłuszczowej (w tym tłuszczu trzewnego), mięśniowej oraz zawartości w organizmie wody. Dzięki temu pozwala zdiagnozować wiele poważnych dla zdrowia i życia chorób, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, otyłość.

Rak endometrium. Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

W środę (6 marca) tym razem w godz. 10-14 tematem będzie rak piersi. W sali przy ul. Targowej 35 znów pojawią się eksperci, amazonki i studenci z IFMSA. Przed salą obsługi stać będzie mobilny mammobus, w którym kobiety w wieku 45-74 lata, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały mammografii (kobiety z grupy ryzyka w ciągu roku) będą mogły bezpłatnie zrobić to ważne badanie – wystarczy dowód osobisty.

Profilaktyka raka piersi. Jak zrobić bezpłatną mammografię w ramach programu NFZ?

Zbadaj piersi blisko domu. Miejsca postoju mammobusów w Łódzkiem w marcu 2024

W czwartek (7 marca) w godz. 10-14 tematem spotkań będą choroby w obrębie kobiecych narządów płciowych, takie jak rak szyjki macicy i endometrium. To wyjątkowa okazja, żeby bezpłatnie skonsultować się z urofizjoginekolożką dr Anitą Sikorą-Szubert oraz położną, które specjalizują się w leczeniu nietrzymania moczu. Ekspertki z Fundacji Pokonać Endometriozę będą udzielały pomocy kobietom, które cierpią na tę chorobę. Studenci z IFMSA będą informowali na temat profilaktyki raka szyjki macicy.

Profilaktyka raka szyjki macicy. Jak wykonać bezpłatną cytologię w ramach programu NFZ?

W Dzień Kobiet czyli w piątek (8 marca) w godz. 10-14 tematem będą kwestie serca , będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat profilaktyki chorób układu krążenia. Pielęgniarki z MCM Łódź Widzew zmierzą poziom glukozy we krwi. Będzie można także dołączyć do rejestru dawców Łódzkiego Ośrodka Dawców Szpiku.

Tydzień wydarzeń w sali obsługi zakończy się w kolejny poniedziałek (11 marca) spotkaniem dotyczącym… zdrowia mężczyzn. Od godz. 14 do 17 dyżurować będą specjaliści od męskiego zdrowia, w tym przedstawiciele Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty "Gladiator”, urolog z Polskiego Towarzystwa Urologicznego, będzie można także zrobić spirometrię z MCM Łódź Polesie.

Wydarzenia profilaktyczne m.in. także w Skierniewicach i Łęczycy

Natomiast m.in. w Skierniewicach będzie można skorzystać z mobilnego stanowiska do pomiaru składu ciała i wyniki omówić z doradcą ds. profilaktyki. Będzie ono dostępne w poniedziałek (4 marca) w godz. 18-20 podczas akcji Kino Kobiet przy ul. Stwosza 2/4, w środę (6 marca) w godz. 10-14 w przychodni Świat Zdrowia przy ul. Reymonta  31, w czwartek (7 marca) od 10 do 14 w przychodni Świat Zdrowia przy ul. Orkana 6 oraz w poniedziałek (11 marca) w godz. 11-13 podczas Klubu Pacjenta w Łęczycy przy al. Jana Pawła II 11 będzie można porozmawiać z ekspertami zakresie profilaktyki chorób serca.

Tu znajdziesz cały program Tygodnia Zdrowia Kobiet i Mężczyzn w łódzkim oddziale NFZ

Przedstawiciele NFZ nie ukrywają, że spotkania mają nie tylko rozwiać wątpliwości pacjentek, ale też zachęcić do korzystania z programów profilaktycznych NFZ przeznaczonych dla kobiet, w tym do cytologii dającej szansę na wczesne wykrycie i wyleczenie raka szyjki macicy czy do regularnej mammografii, która pozwala wcześnie wykryć zmiany w piersiach i je wyleczyć. Badania są bezpłatne, dostępne bez kolejki i bez skierowania.

- Piękne kwiaty, zabiegi kosmetyczne czy wizyta w kinie. Kobiety lubią dbać o siebie, jednak ich kalendarz koniecznie powinien być uzupełniony o badania profilaktyczne. Cytologia, mammografia, profil lipidowy, wizyta u ginekologa raz do roku, każda z nas musi o tym pamiętać – podkreśla Magdalena Góralczyk z NFZ.

NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na koluszki.naszemiasto.pl Nasze Miasto