Nauczyciel geografii z Koluszek wygrał Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS

Karolina Brózda
Szóstka finalistów, Paweł Lewiak pierwszy z prawej (obejmuje syna Michała).
Szóstka finalistów, Paweł Lewiak pierwszy z prawej (obejmuje syna Michała). Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
Paweł Lewiak, nauczyciel geografii z I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Koluszkach, zajął pierwsze miejsce w finale XXXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS pn. „Polska - Słowenia - Unia Europejska”. Tuż za nim uplasował się syn Michał.

W tym roku uczestnicy spotkali się w Zakopanem. Organizatorem zmagań było Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe przy współudziale Małopolskiego Zrzeszenia LZS w Krakowie. W olimpiadzie wzięli udział przedstawiciele 25 powiatów z 9 województw - łącznie 150 osób.

Najpierw uczestnicy musieli odpowiedzieć na 70 pytań podczas pisemnego testu: 20 z nich dotyczyło wiedzy o Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Tatr, 20 wiedzy o Słowenii, kolejnych 20 dotyczyło Unii Europejskiej, było też 10 pytań z topografii. Na test uczestnicy mieli 60 minut.

Kolejnym etapem była gra miejska. Każdy otrzymał opis trzech miejsc znajdujących się w Zakopanem - musiał szybko zorientować się, o jakie miejsca chodzi, zlokalizować je i ruszyć w trasę. Najważniejsze było znalezienie najkrótszej drogi do wyznaczonych punktów.

Po zliczeniu punktów ogłoszona została lista sześciu najlepszych uczestników, którzy wystartowali w finale centralnym. Każdy zawodnik odpowiadał na 10 pytań. O pierwszym miejscu zdecydowała dogrywka: wygrał Paweł Lewiak, drugie miejsce zajął Michał Lewiak, na trzecim uplasował się Wiesław Gajowniczek (woj. lubelskie), czwarte zajęła Katarzyna Zarzycka (woj. lubelskie), piąte i szóste miejsce ex aequo Kinga Frączek (woj. lubelskie) i Joanna Suleja (woj. zachodniopomorskie).

Finalistom wręczono nagrody w postaci sprzętu turystycznego. Najlepszych pięć reprezentacji powiatowych i wojewódzkich otrzymało puchary ufundowane przez Krajowe Zrzeszenie LZS w Warszawie.