MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta 3 Maja w Zadzimiu 2024. Była msza i uroczystość pod obeliskiem w parku ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Była msza i uroczystość pod obeliskiem w parku
Była msza i uroczystość pod obeliskiem w parku Stowarzyszenie Przyjaciół Zadzimia
Święto Narodowego Trzeciego Maja obchodzono w Zadzimiu. Patriotyczne obchody zainaugurowała msza. Zapraszamy do fotorelacji.

Uroczystości – jak relacjonuje obecne na obchodach Stowarzyszenie Przyjaciół Zadzimia - rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Małgorzaty w Zadzimiu i występem uczniów szkoły w Zygrach. Następnie władze gminy Zadzim oraz przybyłe delegacje ochotniczych straży pożarnych, kół gospodyń, stowarzyszeń i innych organizacji złożyły kwiaty pod obeliskiem w zadzimskim parku. Zapraszamy do fotorelacji przygotowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Zadzimia dziękując za możliwość skorzystania ze zdjęć.

Konstytucja 3 Maja. Wiekopomny akt prawny

Święto Narodowe Trzeciego Maja – jak przypomina Kancelaria Sejmu - obchodzimy w rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki wiekopomnego aktu prawnego – Konstytucji 3 Maja. 233 lata temu w Zamku Królewskim w Warszawie przyjęto pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie i drugą na świecie.

W 11 artykułach opisano ustrój prawny Rzeczypospolitej, zasady funkcjonowania społeczeństwa i państwa oparte na koncepcji demokratyzacji stosunków społecznych. Uregulowano organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Wprowadzono ustrój monarchii konstytucyjnej z silną władzą przedstawicielską. Zastosowano trójpodział władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. W pierwszej polskiej ustawie zasadniczej przyjęto również nowatorskie rozwiązania w zakresie parlamentaryzmu. Władzę ustawodawczą sprawował sejm, złożony z dwóch oddzielnych izb. Posłów uznano za reprezentantów całego narodu, bez związania instrukcjami sejmikowymi. Zniesiono również zasadę liberum veto. Konstytucja 3 Maja była kompromisem królewsko-szlacheckim pomiędzy programem monarchiczno-konstytucyjnym Stanisława Augusta a republikańskim Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego i Hugona Kołłątaja. Stanowiła wyraz głębokiego patriotyzmu jej twórców, była dziełem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu dążącego do zachowania niezależności państwowej.

(…) chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy (…) – czytamy w preambule do Ustawy Rządowej z 1791 r.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto