Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga problem! Psy cierpią w upale tak samo jak ludzie. Potrzebują cienia, wody i spokoju. W łódzkim schronisku działają kurtyny wodne

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Psy chłodzą się językiem.
Psy chłodzą się językiem. archiwum ei
Czworonogi nie najlepiej znoszą upały. Szczególnie dokucza on czworonogom w łódzkim schronisku dla zwierząt przy ul. Marmurowej, które czas spędzają w usytuowanych w pełnym słońcu boksach. Opiekunowie zwierząt zapewniają im cień osłaniając najbardziej słoneczne miejsca oraz włączając kurtyny wodne, które rozpylają chłodną mgiełkę obniżającą temperaturę powietrza. Ubiegłoroczny podarunek od prywatnych osób okazał się strzałem w dziesiątkę. Przy tej okazji pracownicy schroniska zwracają uwagę, bu w szczególny sposób zadbać o własnego czworonoga.

Zwierzęta są zdane na nas i dlatego musimy o nich myśleć szczególnie w upalne dni - mówi Marta Olesińska, dyrektor schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Marmurowej w Łodzi.

Schroniskowy apel to nic innego jak zdrowy rozsądek i empatia:

Chrońcie swoich przyjaciół przed słońcem i upałem.
Nie wychodźcie na spacery w godzinach południowych, kiedy słońce grzeje najmocniej.
Na spacer warto wziąć miskę i wodę w butelce
Wystawcie miskę z wodą na zewnątrz, może skorzysta z niej jakiś błąkający się zwierzak

Do tego warto przypomnieć policyjne apele o nie zamykanie psów w samochodzie na parkingu. W nagrzanym wnętrzu pies skazany jest na cierpienie, udar cieplny i śmierć w skrajnych sytuacjach. Otwarte okienko, czy szyberdach, gdy auto stoi nie obniża temperatury wnętrza.

Psy mają naturalną ochronę przed gorącem. Jest nią letnia sierść. Jednak w pełnym słońcu lub rozgrzanym samochodzie jest to dodatkowe źródło dogrzewające pupila. Kiedy więc na dworze świeci ostre słońce i panują tropikalne upały zapewnijmy mu cień, chłód i duża miska świeżej wody.

Pies chłodzi się językiem i opuszkami łap.

Dlatego problemem jest zakładanie psu kagańca, gdy ten jest niezbędny w tramwaju, autobusie, pociągu lub na spacerze. Jeśli to konieczne powinien to być kaganiec, który ułatwia otwarcie pyska i wywalenie języka na zewnątrz. W żadnym wypadku nie zakładajmy psu kagańca weterynaryjnego, który zaciska się na psim pysku i uniemożliwia mu chłodzenie się.

Planując codzienny spacer wybierajmy zacienione alejki i pory dnia, gdy temperatura nie jest jeszcze bardzo wysoka. W domu warto zabezpieczyć cienisty, spokojny kąt, w którym pies może się schować i przespać najbardziej upalne godziny. Czworonogi uwielbiają wygrzewać się w słońcu i często rozkładają się na rozgrzanym balkonie, czy tarasie. To naturalny instynkt do czerpania witaminy D ze słońca (zwierzęta też jej potrzebują). Zwykle jednak taki seans nie trwa zbyt długo, a po takiej słonecznej kąpieli szukają schronienia w cieniu.

W sklepach zoologicznych są specjalne akcesoria ułatwiające psom przetrwanie upałów: maty chłodzące na podłogę, krem na łapy ułatwiający chodzenie po rozgrzanym chodniku, czy asfalcie oraz bidony na wodę oraz składane miski, które można schować w każdej torbie. W każdej sytuacji pies musi mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody. Jeśli zostaje sam nalejmy mu w upał więcej niż zwykle.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koluszki.naszemiasto.pl Nasze Miasto