Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Łódzkiem będą testować e-rejestrację. Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił to w CKD w Łodzi

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Województwa łódzkie oraz mazowieckie wezmą udział w pilotażu nowego rozwiązania cyfrowego w publicznej ochronie zdrowia. Chodzi o e-rejestrację czyli zapisy przez internet na wizyty lekarskie.  To kolejne rozwiązanie z dziedziny e-zdrowia, po elektronicznych receptach, skierowaniach lekarskich czy zwolnieniach.

Pilotaż ma rozpocząć się w drugiej połowie maja. Na początek wybrane zostały trzy usługi medyczne: porady kardiologiczne, rezonans magnetyczny i tomografia komputerową. W przyszłości e-rejestracja mają objąć także inne badania i specjalizacje, a także pobyty w szpitalach, docelowo w całym kraju.

CZYTAJ DALEJ>>>
.
Województwa łódzkie oraz mazowieckie wezmą udział w pilotażu nowego rozwiązania cyfrowego w publicznej ochronie zdrowia. Chodzi o e-rejestrację czyli zapisy przez internet na wizyty lekarskie. To kolejne rozwiązanie z dziedziny e-zdrowia, po elektronicznych receptach, skierowaniach lekarskich czy zwolnieniach. Pilotaż ma rozpocząć się w drugiej połowie maja. Na początek wybrane zostały trzy usługi medyczne: porady kardiologiczne, rezonans magnetyczny i tomografia komputerową. W przyszłości e-rejestracja mają objąć także inne badania i specjalizacje, a także pobyty w szpitalach, docelowo w całym kraju. CZYTAJ DALEJ>>> . Grzegorz Gałasiński
W województwie łódzkim będzie testowana e-rejestracja do przychodni specjalistycznych. Pilotaż ogłosił w poniedziałek (9 maja) w Łodzi minister zdrowia Adam Niedzielski.

E-rejestracja do specjalistów. Pilotaż będzie w województwie łódzkim i mazowieckim

Województwa łódzkie oraz mazowieckie wezmą udział w pilotażu nowego rozwiązania cyfrowego w publicznej ochronie zdrowia. Chodzi o e-rejestrację czyli zapisy przez internet na wizyty lekarskie. To kolejne rozwiązanie z dziedziny e-zdrowia, po elektronicznych receptach, skierowaniach lekarskich czy zwolnieniach.

Pilotaż ma rozpocząć się w drugiej połowie maja. Na początek wybrane zostały trzy usługi medyczne: porady kardiologiczne, rezonans magnetyczny i tomografia komputerową. W przyszłości e-rejestracja mają objąć także inne badania i specjalizacje, a także pobyty w szpitalach, docelowo w całym kraju.

Elektroniczna rejestracja nie wejdzie od razu do wszystkich przychodni kardiologicznych w Łódzkiem. Ministerstwo Zdrowia ogłosi nabór, a chętne szpitale czy przychodnie otrzymają po ok. 250 tys. zł na dostosowanie systemów informatycznych, komputerów i serwerów. Potem udostępnią e-rejestrację pacjentom.- Polega to na wystawieniu kalendarza w którym znajdują się wolne terminy i na te terminy będzie można się zapisywać - mówił Niedzielski.

KORONAWIRUS

Do programu chce włączyć się Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Szpital wprowadził elektroniczną rejestrację do swoich przychodni już dwa lata temu i w ciągu kolejnych dwóch lub trzech lat chce całkowicie zrezygnować z papierowego obiegu dokumentacji medycznej.

- Szpital bez papieru jest szpitalem sprawniejszym. Lekarz, który mniej czasu poświęca na papiery, ma go więcej dla innych procedur - mówił prof. Radzisław Kordek, rektor UM.

Jeśli system się sprawdzi, ma szansę usunąć jedną z większych bolączek pacjentów w regionie, czyli problemy z dodzwonieniem się do rejestracji i kolejkami do okienka. Choć szpitale i poradnie powoli się zmieniają, wprowadzając np. nowe systemy call center czy własne systemy elektronicznej rejestracji, problemy nadal są duże, zwłaszcza w okresach gdy otwierane są nowe terminy. Na przykład rok temu pacjentka z Łowicza przez tydzień próbowała zapisać dziecko do przychodni w szpitalu przy ul Spornej. Rejestracja odbierała w tym czasie aż 700 połączeń dziennie.

Minister podsumował też obecne e-usługi zdrowotne. Polscy lekarze wystawili już ponad miliard e-recept i prawie 70 milionów e-skierowań do specjalistów. Popularne są też e-zwolnienia, natomiast elektroniczna dokumentacja medyczna działa od lipca ubiegłego roku i jest dopiero rozwijana.

W planach są kolejne rozwiązania telemedycyny. To nie tylko owiane już złą sławą teleporady, ale też zdalne monitorowanie wszczepianych urządzeń czy parametrów zdrowotnych pacjenta.

Minister Adam Niedzielski pytany przez dziennikarzy, odniósł się też do problemów ośrodka Madurowicza w Łodzi, w którym wypowiedzenie złożyła większość ginekologów z porodówki. Jak przyznał to nie pierwszy przypadek z którym się spotkał i zapowiedział zaangażowanie ministerstwa.

- Niestety to weszło do złego obyczaju negocjacji płacowych - mówił minister. Jak podkreślił do tej pory udało się takie problemy zażegnywać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Łódzkiem będą testować e-rejestrację. Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił to w CKD w Łodzi - Dziennik Łódzki

Wróć na koluszki.naszemiasto.pl Nasze Miasto