Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Został niecały miesiąc do zamknięcia wiaduktu w Koluszkach. Czy mieszkańcy są gotowi na utrudnienia?

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Na początku listopada, tuż po Wszystkich Świętych, ma zostać zamknięty wiadukt w Koluszkach. Będzie to pierwszy etap inwestycji związanej z budową nowego obiektu. Oznacza to utrudnienia nie tylko dla kierowców, którzy będą musieli zmierzyć się z nową organizacją ruchu, ale także dla pasażerów pociągów, gdyż wiadukt przebiega nad linią kolejową Łódź-Koluszki-Warszawa.

- Przetarg na wykonawcę ogłosiliśmy w grudniu 2020 roku - mówi Marcin Nowicki, rzecznik ZDW.

Wybrana kilka miesięcy później firma, poza rozbiórką starego wiaduktu i budową nowego, przebuduje również około kilometrowy odcinek samej drogi. W projekcie jest mowa o zmodernizowaniu skrzyżowań z ulicami Łódzką i Przejazd oraz rozbiórce i budowie chodników czy zjazdów na posesje.

Zamknięcie wiaduktu jest uzależnione od stanu gotowości objazdów. Podstawowy poprowadzi ulicami 3 Maja, Krańcową i przez Felicjanów. Gmina przygotowuje także dodatkowy wariant, którym ma być ul. Naftowa. Z tego powodu na odcinku od ul. Brzezińskiej do lasu pojawi się na niej nowa nawierzchnia.

Na zmiany muszą być gotowi także pasażerowie pociągów. Na czas trwania inwestycji ich ruch nie będzie wstrzymany, z pewnością jednak rozkład jazdy zostanie dostosowany do harmonogramu robót.

Rozbieranie starego wiaduktu będzie trwało całą zimę. W pierwszej kolejności robotnicy mają zająć się przekładaniem linii energetycznych.

Nowy wiadukt, którego stawianie rozpocznie się wiosną 2022 roku, ma mieć pięć przęseł ze sprężonego betonu, najdłuższe będzie mierzyć 33 metry. Sam obiekt będzie długi na 132,3 metra i szeroki na nieco ponad 13 metrów. Zbudowane zostaną też elementy odwodnienia, pojawi się nowe oświetlenie uliczne.

Istniejący wiadukt powstał w 1975 roku, a jego pojawienie się było ściśle związane z budową koluszkowskiej odlewni żeliwa. Do transportu na plac budowy sprzętu i materiałów szybko przestał wystarczać przejazd kolejowy przez tory, dlatego podjęto decyzję o postawieniu nad nimi wiaduktu, który połączy wschodnią i zachodnią część miasta. Wiadukt okazał się też bardzo przydatny przy transporcie gotowych wyrobów i odpadów poprodukcyjnych z odlewni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koluszki.naszemiasto.pl Nasze Miasto