Nasza Loteria

Przebudowa dworca kolejowego w Gałkówku Małym. Ruszyły prace we wnętrzu historycznego budynku

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Plan zakłada renowację ceglanej elewacji.
Plan zakłada renowację ceglanej elewacji. PKP SA
Niewielki, ceglany i pochodzący z początku XX wieku dworzec w Gałkowie Małym zostanie przebudowany. Pierwsze prace w budynku już się rozpoczęły. Plan zakłada przywrócenie go do stanu sprzed wieku. Dlatego ceglana elewacja zostanie wyczyszczona. Stare okna wymieni się na nowe odtworzone na wzór tych historycznych z ramami w kolorze zielonym.

Renowacja ceglanej elewacji, nowe, odtworzone okna

Powrót do historycznego wyglądu nie wyklucza nowoczesności i komfortu obsługi pasażerów. Wnętrze budynku będzie zaaranżowane współcześnie. Posadzka zostanie ułożona z szarych i czarnych płytek gresowych. Na ścianach z wyjątkiem miejsc przy wejściu do toalet, które będą czarne, zostaną położone jasnoszare okładziny. Sufity w holu zostaną wykonane z lameli, czyli drewnianych listew, a między nimi zamontuje się minimalistycznie, liniowe i energooszczędne oprawy LED. W poczekalni staną metalowe ławki z drewnianym detalem. Tutaj zawisną także gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.
Dworzec stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Wzdłuż elewacji wschodniej dobuduje się rampę, która ułatwi dostęp do budynku i peronu. Ułoży się także ścieżki prowadzące, umieści oznaczenia w alfabecie Braille’a i mapy dotykowe dworca. Toalety zostaną odpowiednio przystosowane.

- Początek przebudowy dworca Gałkówek to start potrzebnej i oczekiwanej inwestycji. Mieszkańcy powiatu łódzkiego wschodniego i gminy Koluszki zyskają dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Łodzi i Warszawy. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką miejscowości oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Przebudowa dworca w Gałkówku. Budynek pod okiem inteligentnego systemu zarządzania

Oświetlenie dworca będzie energooszczędne. Natomiast o optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody zadba system inteligentnego zarządzania budynkiem, sterujący i nadzorujący pracę urządzeń i instalacji.
W sąsiedztwie budynku wybuduje się niewielki parking, stanie zadaszona wiata rowerowa wraz ze stacją naprawy jednośladów. Oprócz tego zostaną ułożone nowe chodniki i uporządkowana zieleń.
Przebudowa dworca Gałkówek będzie kosztować ok. 3 mln zł. Przygotowanie dokumentacji projektowej dofinansowano ze środków unijnych, natomiast prace budowlane będą zrealizowane ze środków własnych spółki. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a inwestycja stanowi część Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Termin zakończenia przebudowy wyznaczono w 2024 roku.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na koluszki.naszemiasto.pl Nasze Miasto