Pałac w Lisowicach jest z pewnością jednym z najpiękniejszych zabytków gminy Koluszki. W budynku od lat mieści się Dom Pomocy Społecznej. Pierwsze zapisy nazwy miejscowości pojawiają się w annałach w 1420 roku. W XVII wieku Lisowice należały do rodziny Lasockich z Brzezin. Pałac popadł wtedy w ruinę, z której został dźwignięty na przełomie XVIII i XIX wieku przez Mateusza Dobieckiego. Nowy właściciel nadał mu styl klasycystyczny, założył wokół niego park i pogłębił stawy na rzece Mrodze.
Ruina i rewitalizacja
Później majątek trafił m.in. do rąk rodziny Libiszewskich, Wasiutyńskich i marszałka Jaroszyńskiego. Jego stan znów znacznie się pogorszył. W 1873 roku kupił go Otton Pietraszewski, który go zrewitalizował. Z kolei w 1894 roku przeszedł w ręce rodziny fabrykanckiej Markusa Silbersteina, z inicjatywy której została do niego dobudowana m.in. weranda i oficyny. Silbersteinowie przez wiele lat prowadzili tu letnie kolonie dla dzieci z biednych żydowskich rodzin.
Kolonie dla dzieci
W parku urządzano plenery malarskie, w okresie międzywojennym zapraszano dostojników II RP. Podczas II wojny światowej pałac znalazł się pod niemieckim zarządem administracyjnym. Później od lipca 1945 roku organizowano w nim wypoczynek dla dzieci z rodzin robotniczych, prowadzone były także kursy Wiejskich Gospodarstw Kobiecych.
W 1967 roku znajdujący się wokół pałacu park wpisano do rejestru zabytków
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?